اکسس کنترل

تاریخ انتشار : 2019/04/14

کنترل تردد یا کنترل دسترسی و یا اکسس کنترل به لاتین ACCESS CONTROL  به معنی مجوز ورود یا عدم ورود یک شخص یا گروهی طبق زمانبدی مشخصی از یک مانع فیزیکی مانند درب و یا گذرگاه و مانع غیر فیزیکی مانند گذرگاه نوری می باشد.

در کل فلسفه کنترل تردد با بیانی دیگر این است که چه شخصی یا گروهی در چه زمانی مجوز دسترسی یا عدم دسترسی به یک درب یا گذرگاهی را داشته باشد.

کنترل تردد از دو بخش کنترل تردد الکترونیکی شامل نرم فزارها و سخت افزارها ، و کنترل تردد فیزیکی که شامل گیت ها و یا دربهای اتوماتیک و یا دستی تشکیل شده است

اکسس کنترل
اکسس کنترل

نحوه کار سیستم کنترل تردد

هنگامی که کارت عبور مجاور دستگاه کارت خوان قرار میگیرد، اطلاعاتی که معمولاً به صورت عدد و یا کد است، به مرکز کنترل ارسا ل می گردد.
مرکز کنترل این اطلاعات را با اطلاعات موجود در پایگاه مقایسه کرده و پس از آن درخواست پذیرفته و یا رد می شود.
در طی این فرایند اطلاعات مربوط به ورود و خروج نیز ثبت می شود.
چنانچه اجازه ورود داده نشود، درب همچنان بسته می ماند.
اگر بین اطلاعات ورودی و اطلاعات موجود در پایگاه مطابقت وجود داشته باشد، مرکز کنترل بر روی یک رله عمل کرده درب باز می شود.

بخش های مختلف یک سیستم ورود و خروج

در یک سیستم کنترل تردد نقطه ورود می تواند یک درب، یا مانع فیزیکی (turnstile)، ورودی پارکینگ، آسانسور و… باشد.
که ورود با استفاده از این سیستم امکان پذیر می شود. معمولاً نقطه دسترسی یک درب بوده که این درب ورودی شامل چندین عنصر می باشد. مهم ترین بخش آن یک قفل الکترونیکی است.

مجوز عبور

مجوز عبور معمولا رمزی (مثل پین کد)، دستی (مثل کارت یا نشانه ورود) و یا مشخصاتی (مثل ویژگی های بیومتریک) یا ترکیبی از این ها می باشد.
این مجوز می تواند یک کارت، کلید مجازی یا نوع دیگری از کلیدها باشد.
کارت های مختلفی مثل نوارهای مغناطیسی، بارکد، ویگند، بی سیم های ۱۲۵کیلو هرتز، کارت های هوشمند تماسی یا بدون تماس برای این منظور به کار می روند.

اکسس کنترل

تجهیزات مرتبط

  • دستگاه های تشخیص اثر انگشت
  • دستگاه های تشخیص چهره
  • دستگاه کارتخوان RFID
  • نرم افزار کنترل تردد

جهت مشاوره و اجرا با ما تماس بگیرید

برخی از مشتریان