لینک های رادیویی یا (point to point)

تاریخ انتشار : 2019/04/16

در حالت کلی، برای برقراری ارتباط بین دو (یا چند) کامپیوتر از طریق بی سیم (wireless) نیاز به فرستنده/گیرنده های مخصوص می باشد.
که این دستگاه ها توان ارسال و دریافت اطلاعات بصورت همزمان را دارا می باشند.

لینک رادیویی

فرستنده/گیرنده لینک های رادیویی دارای تنوع بالایی بوده و هرکدام در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

اما در اصل همه این دستگاه ها از اصل تبدیل اطلاعات به امواج الکترو مغناطیسی و بالعکس جهت انتقال اطلاعات استفاده می نمایند.

اتصال point to point یا نقطه به نقطه

امروزه رایج ترین روش اجرای شبکه های بی سیم در محیط هایی همچون شهر تهران که هم  دارای مساحت بالا و بالطبع فواصل طولانی جهت انتقال اطلاعات بوده و هم دارای تراکم بالای استفاده از فضای فرکانسی می باشد. استفاده از لینک های Point to point می باشد

چه زمانی به اتصال point to point یا نقطه به نقطه نیاز داریم؟

به زبانی ساده، سیستم اتصال نقطه به نقطه را می توان به یک جفت واکی – تاکی که شما از آن برای مکالمه با دوستان خود استفاده می کنید تشبیه نمود.

این لوازم، رادیوهای کوچک و ساده ای هستند که قادرند تا سیگنال های رادیویی را ارسال و دریافت نمایند. هنگامی که شما بوسیله آنها صحبت می کنید، میکروفون دستگاه، صدای شما را دریافت نموده و با تلفیق آن با امواج رادیویی، از طریق آنتن آنها را ارسال می کند.

در طرف دیگر، دستگاه مقصد، با دریافت سیگنال ارسال شده از طرف شما توسط آنتن، آنها را آشکار سازی نموده و از طریق بلندگوی دستگاه، صدای شما را پخش خواهد کرد.

توان خروجی و یا قدرت فرستنده این گونه لوازم اغلب در حدود یک چهارم وات است و با این وصف، برد آنها چیزی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰متر می رسد.

حال فرض کنید بخواهید میان دو کامپیوتر به صورت یک شبکه و آن هم به شکل بدون سیم (همانند واکی – تاکی) ارتباط برقرار سازید.
مشکل اساسی در این راه آن است که این لوازم از آن رو که جهت انتقال صوت ساخته شده اند، از نرخ سرعت انتقال کمی برخوردار هستند و نمی توانند حجم بالایی از داده ها را در زمان کوتاه منتقل کنند.

لینک های رادیویی

رادیوهایی که در سیستم اتصال نقطه به نقطه مورد استفاده قرار می گیرند، همانند مثال پیشین قابلیت ارسال و دریافت را دارا می باشند اما تفاوت اصلی آنها در این است که این رادیو ها قادر هستند تا اطلاعات به شکل صفر و یک دیجیتالی را به حالت امواج رادیویی تبدیل نمایند و سپس منتقل کنند.

مزایای استفاده از لینک های رادیویی

  1. عدم نیاز به سیم کشی
  2. شبکه های کابلی در مقیاس هایی همچون یک شهر قابل اجرا نیست ولی شبکه های بی سیم تا ده ها و در مواردی تا صد ها کیلومتر قابل پیاده سازی می باشد.
  3. نصب سریع و آسان (در مقایسه با سختی های کابل کشی)
لینک های رادیویی
قبل از اقدام حتما، با کارشناسان گروه مهندسی پایون مشورت نمایید

3 دیدگاه برای “لینک های رادیویی یا (point to point)”

  1. […] می‌دهیم.گروه مهندسی پایون همچنین در طراحی و اجرای آن راهکار نیز شما را همراهی می‌کند؛ تا بتوان به بهترین نحو ممکن […]

برخی از مشتریان